Každý den přibývá na světě mnoho nových, mnohdy velmi užitečných aplikací, které jsou uživatelům k dispozici ať už ve formě lokálních programů, které je třeba nainstalovat na počítač, PDA nebo mobilní telefon, nebo ve formě online aplikací, které pracují bez potřeby instalace přímo ve vašem internetovém prohlížeči.
Online aplikace se v posledních letech stávají stále populárnější a zdá se, že tento vývoj předurčuje budoucnost aplikací jako takových. Jejich výhoda spočívá v tom, že jako platformu používají internetový prohlížeč a nejsou tedy závislé na operačním systému, který uživatel používá. Moderní technologie používané na tvorbu stránek umožňují tvorbu aplikací přístupných nejen prostřednictvím počítače, ale i mobilních telefonů (smartphones).
Pro skvělou aplikaci jsou však podstatné jiné věci, které určují její kvalitu, zajišťují jednoduchost používání a určují to nejdůležitější - jak efektivně vykonává funkce a služby, na které byla vytvořena. Profesionální design uživatelského rozhraní aplikace (anglicky user interface - UI) je proto klíčovým předpokladem pro úspěch jakékoli aplikace.
Což znamená design uživatelského prostředí?
UI design je činnost zaměřená na vývoj rozhraní aplikací používaných v počítačích, strojích, mobilních zařízeních a internetových prohlížečích, která se zaměřuje na efektivitu uživatelské interakce a ergonomie jejího používání.
Jejím cílem je zajistit co nejjednodušší a nejúčinnější používání tak, aby požadované úkoly byly splněny, aniž se uživatel musel zabývat aplikací jako takovou. Proces tvorby uživatelského rozhraní vytvořit rovnováhu mezi technickou funkcionalitou a vizuálními elementy tak, aby vytvořil systém, který je nejen funkční, ale i jednoduše a logicky použitelný pro uživatele aplikace.
Proces tvorby uživatelského rozhraní
Při tvorbě rozhraní je třeba dodržet určitý postup kroků, který se může v závislosti na konkrétním projektu mírně lišit, a jednotlivé body procesu mohou mít rozdílnou důležitost. Jednotlivé fáze není dobré podcenit, protože by se to mohlo odrazit na celkové funkčnosti vyvíjené aplikace. Proces tvorby tedy zahrnuje tyto kroky:
- Tvorba funkční specifikace (definování funkcí systému)
- Uživatelská analýza (jak bude uživatel používat aplikaci, jako doplní aplikace zažitý workflow, jak technicky zkušený je uživatel, jaký vizuál bude nejvhodnější)
- Definování informační architektury (definování architektury aplikace)
- Tvorba prototypu (návrh jednoduchých modelů aplikace)
- Grafický design rozhraní (návrh vizuálního zpracování aplikace)
- Uživatelské testování (ověření a testování aplikace při jejím používání)
Principy designu uživatelského prostředí
Při tvorbě aplikací a designu jejich uživatelského prostředí je třeba se soustředit na nejdůležitější element - na samotného uživatele a jeho komfort při používání aplikace. Je proto třeba dodržet několik základních principů. Jsou to:
- Definování uživatele (jaké jsou jeho potřeby, zkušenosti a znalosti)
- Zkušenost (využití chování a vizuálu ze systémů, se kterými má uživatel zkušenost)
- Viditelnost funkcí (jednoduchost a jednoznačnost zobrazení funkcí, které má uživatel k dispozici)
- Konzistence (funkce a chování aplikace musí být konzistentní v každé její části)
- Zobrazení stavu (uživatelské rozhraní musí odrážet změnu stavu aplikace)
- Zaměření (design důležitých součástí musí být pro uživatele jednoduše viditelný)
- Podpora (pochopení pomoci, kterou uživatel při práci s aplikací potřebuje)
- Bezpečnost (rozhraní aplikace musí uživateli poskytovat pocit bezpečí při jejím používání, např. dvojitým potvrzováním některých funkcí)
- Kontext (rozhraní a funkce musí reflektovat kontext, v němž se používají)
- Estetika (rozhraní musí působit esteticky a příjemně)
- Uživatelské testová (třeba nechat uživatelů vyjádřit své názory na aplikaci)
Obecně můžeme tyto principy shrnout tak, že uživatelské prostředí musí používat jednoduchou a srozumitelnou strukturu, jednoduché vizuální rozhraní, musí nabízet všechny potřebné funkce na správných místech ve správném čase, musí informovat uživatele o tom, co se právě děje av jakém stavu se aplikace nachází, musí počítat s uživatelskými chybami a být k nim tolerantní, musí nabízet konzistentní ovládání a především musí být připraveny tak, aby umožňovalo úpravy, zlepšování a rozšiřování funkcionality aplikace.
Závěrečné shrnutí
Design uživatelského rozhraní jakékoliv aplikace zajistí buď její úspěch nebo pád. I když je funkcionalita, kterou aplikace uživatelům nabízí, důležitá, způsob jakým ji nabízí je důležitější. Aplikace, kterou je náročné používat nebude mít u uživatelů úspěch. Nezávisle na tom, jak technicky a funkčně je vaše aplikace vyspělá, pokud ji uživatelé považován za těžký prostě ji nebudou používat.
Efektivní vývojáři mají na paměti vše důležité, co dobrá aplikace potřebuje. V případě, že nemáte vlastní prostředky a tým zkušených vývojářů, který by vaši aplikaci vyvinul ve vlastní režii, je více než nezbytné obrátit se na profesionální agenturu se zkušenostmi v designu uživatelského prostředí a vývoji aplikací. Více, než postupovat systémem pokus omyl se vyplatí vsadit na jistotu a vybrat si dodavatele, který pro vás vytvoří aplikaci, která bude mít úspěch u jejích uživatelů.
Kvalitní uživatelské rozhraní vaší aplikace pomůže vaší společnosti nabídnout produkty, které se snadno a účinně používány, jsou vizuálně atraktivní a prodejní. Naši experti dokáží vytvořit takové produkty, u kterých aplikují všechny zásady potřebné pro jejich úspěch.
Aktuln
Slovnk webdesignu
Flash animace
Flash animace je animované video, které je vytvořeno v Adobe Flash, nebo v podobném softwaru. Výstupní formát je swf. Technologie Flash dodává webstránkách pohyb. Loga, legendy, slogany a&
vce »